АКТИС ГРУПП

Дорожній одяг: від чого залежить якість? 

Розпочинаємо нову рубрику – ДОРОЖНІЙ ОДЯГ. У ній будемо розповідати про те, від чого залежить якість дорожнього покриття. Якщо основа хорошого одягу - якісна тканина, то основа хорошого дорожнього покриття - якісні заповнювачі.


80-90% асфальтобетонної суміші, яка використовується для дорожнього покриття, складає щебінь (ще 5-6% - бітум, інше – мінеральний порошок). 


Отже, саме від щебню, у великій мірі, залежить якою буде дорога. Який щебінь вважається якісним у дорожньо-будівельних компаній, за якими параметрами він оцінюється, яке обладнання і які технології необхідні для його виготовлення? Про це розповімо у наступних публікаціях. 

Виробництво щебню це кропіткий процес, у якому задіяно чимало людей та обладнання. Спочатку на кар’єрах проводять вибухові роботи, руйнуючи найміцніші скелі. Отриману гірничу масу дроблять і сортують на задані фракції. З цього щебню різних фракцій спеціалісти асфальтних заводів, як справжні шеф-кухарі, за особливою рецептурою збирають гірничий матеріал знову в моноліт, з якого буде утворена така ж міцна як скеля монолітна дорога, що служитиме довгі роки.

 
 

В Україні є попит на якісний щебінь, а от пропозицій на ринку не так вже й багато. Для виготовлення асфальтобетонної суміші дорожньо-будівельним компаніям потрібен щебінь зі стабільними показниками якості, але сьогодні не всі кар'єри можуть досягти єдиної якості. Вони ретельно перевіряють кожну отриману партію. Серед основних показників: зерновий склад щебеню, лещадність, міцність, адгезія. 

За словами одного з найбільших виробників найактуальніша проблема на сьогодні – саме лещадність. Адже висока лещадність щебню погано впливає на якість асфальтобетону, особливо на його зсувостійкість. Цей параметр впливає на щільність дорожнього покриття, а отже і міцність. 

Усі дорожньо-будівельні організації, які відповідають за якість зроблених ними доріг, прагнуть купувати такий щебінь, який відповідатиме їх високим стандартам.