АКТИС ГРУПП

Пресс-центр » Статьи » defizut_schebnya

Дефіцитний щебінь

Як отримати максимальний прибуток від однієї тони гірничої маси?

Виробляти дрібні заповнювачі. Але успіх гарантує лише комплексний підхід до цієї справи.


 

Впродовж кількох років в Україні росте попит на дрібні фракції щебеню 0.16-2; 0.63-2 і 2-5 мм. “Загалом цей сегмент перспективний. До дрібних фракцій виявляють інтерес через кілька чинників: значна економія на цементі, збільшення міцності виробів та популярний тренд екологічності”, - пояснює директор з розвитку бізнесу компанії Актіс Груп, Віталій Крячек. 

Здебільшого у дрібних фракціях 0.16-2; 0.63-2 і 2-5 мм зацікавлені підприємства бетонної галузі і виробники асфальту. Зокрема, ТОВ Юнігран для виробництва тротуарної плитки і бордюрів використовує близько чотирьох дрібних заповнювачів різних фракцій, більшість з яких виготовляє на власних дробарно-сортувальних і мийних комплексах. 


Промислово-будівельна група «Ковальська» також зробила вагомий крок до безвідходного виробництва на власному гранітному кар’єрі. Відтак, після додаткового процесу просіювання щебеню фракції 0-5 мм, вдається отримувати фракцію 2-5 мм, яка вже широко застосовується на підприємствах Групи у виготовленні бетонних сумішей. 

 

За словами представників компанії ТОВ Магік - якісні заповнювачі є фундаментом для виробництва якісної тротуарної плитки і бордюрів. Саме з цих міркувань компанія, не маючи власного кар’єру, закуповує крупний щебінь на вільному ринку і виробляє мілкі фракції та дроблений пісок на власному дробарно-сортувальному і мийному заводі. ТОВ Магік першим в Україні встановило гарантію 20 років на свої вироби і сьогодні є найбільшим виробником ФЕМ (фігурних елементів мощення) в Україні. Все це, не в останню чергу, дякуючи якісним заповнювачам і сучасній лабораторії. 


Тож дотримуючись вимог по вмісту пилоподібних часток, крупності і форми зерен, виробники можуть скоротити кількість відсіву в кар’єрах майже на 90% і закрити потреби у якісній сировині вітчизняних підприємств бетонної і асфальтобетонної промисловості.

 

Але по факту сьогодні внутрішній ринок дрібних фракцій заповнений низько вартісною продукцією, яка представляє собою гранітний відсів з великим вмістом пилу і річковий пісок з дуже низьким модулем крупності Мк. Обидва чинники напряму впливають на кінцеву якість виробів. Досить часто така сировина не має відповідної документації про її якість та походження. У загальній структурі дрібних фракцій в Україні останнім часом спостерігається тенденція до збільшення виробництва мілких заповнювачів 0.16-2; 0.63-2 і 2-5 мм. У європейських країнах глибина переробки гірничої маси складає 80-90%. Українські виробники також починають більш ефективніше поводитися з використанням відходів на власних виробництвах.


Чому ж українські виробники щебеню не поспішають займатися випуском мілких заповнювачів? 

Як це не прикро звучить - але найбільшою перепоною є рух до змін. 
ПЕРШИЙ КРОК…

 

В першу чергу це стосується виробників бетону і асфальту, які не хочуть міняти роками напрацьовані рецептури, облаштовувати свої заводи додатковими бункерами для інертних. 


Є також інші причини. Через те, що процес видобування річкового піску є не зовсім прозорим, і часто супроводжується скандалами, бо у підприємств немає дозвільних документів і офіційно працевлаштованих працівників, тож вони не сплачують податки до бюджету. Це звісно шкодить планам власників кар’єрів щодо інвестування коштів в додаткове мийне обладнання, щоб позбутися великих накопичень відсіву і мати додаткову продукцію. Виробники дрібних фракцій не мають гарантії у реалізації продукції та втрачають прибутки.

 

Процес виробництва дрібних заповнювачів досить трудомісткий. Виробник повинен врахувати усі ті чинники, на які зважає при сортуванні будь-якої іншої фракції щебеню: вологість матеріалу, форму зерна, попит, технологію розділення, площу грохотів, інвестиції в сучасні сита, обладнання, тощо. А також ті, що стосуються виключно вимог від споживачів. Зокрема, виробники бетонних виробів категорично вимагають дотримуватися погодженої гранулометричної кривої. 


Почати виробляти дрібні заповнювачі можна за допомогою грохотів, при умові, що це буде сучасне обладнання з достатньою площею розсіву. 


Серед мілких фракцій для виробництва бетонних виробів найбільшим попитом користується фракція 2-5 мм, кількість якої у відсіві коливається від 25 до 35 %. Але для такого розділення виробникам потрібно дотримуватися кілька вимог - відсів треба сортувати відразу з технології, ні в якому разі не лежалий, і другою вимогою є використання сучасних сит, які не будуть забиватися і залипати під час розділення такого мілкого продукту. 

 

Сита німецької компанії Isenmann, які вона виготовляє з 1949 року, завоювали популярність серед українських споживачів завдяки інженерному підходу до вирішення поставленої задачі і ефективності розділення. Головні покупці продукції - заводи в Київській, Житомирській та Рівненській областях. 


“Справа вигідна, але дуже клопітна. Без специфічних сит та обладнання краще не зв’язуватися”, - радить Віталій Крячек. 


Сортування мілких фракцій дуже вимоглива технологічна операція з точку зору кліматичних умов, у вологу погоду ефективне розділення за допомогою сухого грохочення майже неможливе. Наприклад кілька тижнів в осінній і весінні періоди, коли протягом цього часу дощить і ефективно розділити відсів навіть за допомогою якісних сит і грохоту немає можливості. Тож при такій технології переробки відсіву вихід фракції 2-5 мм буде постійно коливатися, в залежності від зовнішніх умов, але це буде вже перший крок до глибокої переробки матеріалу.ТЕХНОЛОГІЯ ГЛИБОКОЇ ПЕРЕРОБКИ

Значно більший вихід фракцій можуть давати мийні заводи завдяки… (продовження в наступному матеріалі).